Till umu.se

För våra studenter

Ordinarie öppettider Studentexpeditionen

Måndag 09.30-11.30 och 13.00-14.30
Tisdag 09.30-11.30 och 13.00-14.30
Onsdag 09.30-11.30
Torsdag 09.30-11.30 och 13.00-14.30
Fredag 09.30-11.30

Lokal studievägledning

Till oss kan du vända dig när du behöver:

  • information kring Socionomprogrammen

  • stöd och hjälp med studierelaterade frågor

  • ansökan om studieuppehåll

  • meddela studieavbrott

  • söka tillstånd för parallelläsning

  • anpassning p.g.a. funktionshinder

  • någon att prata med om din studiesituation

Information om nya krav för särskild behörighet på socionomprogrammet, Umeå Universitet


Sidansvarig: Cecilia Andersson

Utskriftsversion

Studieadministratörer

Maria Berg

maria.berg@umu.se

tel. 090-786 5437

Cecilia Andersson

cecilia.andersson@umu.se

tel. 090-786 9870

Studierektorer

Grundnivå:

Marie-Louise Snellman

marie-louise.snellman@umu.se

tel. 090-786 9312

Avancerad nivå:

Petra Ahnlund

petra.ahnlund@umu.se

tel. 090-786 5278

Lokala studievägledare

Socionomprogrammet

termin 1-4 i Umeå

Ann-Christin Olsson

ann-christin.olsson@umu.se

tel. 090-786 9772
 

Socionomprogrammet  Örnsköldsvik, Skellefteå och Luleå

Fristående kurser på grundnivå 

Studenter med intyg från Studentcentrum oavsett ort och termin

Gudrun Hedberg

gudrun.hedberg@umu.se

tel. 090-786 7715
 

Socionomprogrammet

termin 5-7

Fristående kurser på avancerad nivå

Magister- och masterexamen

Tidigare studenter som vill färdigställa sin utbildning

Helén Bergström

helen.bergstrom@umu.se

tel. 090-786 9883